niedziela, 13 listopada 2016

Higiena jamy ustnej cz.1

Jak ważna jest higiena jamy ustnej , wie każdy z nas, ale czy zdajemy sobie sprawę, że nasze ukochane pupile, a dokładniej ich ząbki też potrzebują fachowej opieki ?
Ale zanim o opiece porozmawiajmy o anatomii.
Kot i pies –tak samo jak człowiek rodzi się zupełnie bezzębny .Dopiero około 3 - 4 tygodnia życia u psa i 2 - 3 u kota zaczynają wyrastać pierwsze zęby. Różny jest również okres ich wzrostu i ilość.
U kota mamy 26 zębów, których wzrost powinien zakończyć się do 8 tygodnia życia. U psa natomiast 28 a pełen ich garnitur pojawia się pomiędzy 6 a 7 tygodniem. Ale to dopiero początek – po mlecznych czas na stałe. I tak jak poprzednio są duże różnice u naszych pupili . Psy na przykład zębów stałych mają 42 sztuki – 20 w szczęce i 22 w żuchwie a zaczynaj się one pojawiać już około 3 miesiąca życia. 8 miesięczny szczeniak powinien mieć już tylko zęby stałe. Uzębienie dorosłego kota składa się z 30 zębów, z czego 16 umiejscowionych jest z szczęce a 14 w żuchwie, a rosną one pomiędzy 3 i 6 miesiącem życia.
Warto wspomnieć, iż zęby ssaków są heterodontyczne – czyli zróżnicowane. Wyróżniamy kły, siekacze, przedtrzonowce i trzonowce a związku z tym występują wzory zębowe :
U psa 3 1 4 2
          3 1 4 3 razem 42 sztuki u dorosłego

Oraz 3 1 3 0
        3 1 3 0 razem 28 u szczeniaka 
 
Posiadając tę wiedzę odszyfrowanie wzoru staje się bardzo łatwe – a więc dorosły pies posiada 3 siekacze,1 kieł,4 przedtrzonowce oraz 2 trzonowce w szczęce oraz 3 siekacze 1 kieł 4 przedtrzonowce i 3 trzonowce w żuchwie
Koci wzór zębowy wygląda następująco
3 1 3 1
3 1 2 1 razem 30 u dorosłego

Oraz 3 1 3 0
        3 1 2 0 razem 26 u kociaka
I tak od anatomii przeszliśmy do rzeczy istotnych i interesujących z punku widzenia właściciela. Bardzo często podczas wizyty ze szczeniakiem lekarz weterynarii słyszy pytanie : Czemu on tak wszystko gryzie ?
 I oto po przeczytaniu wcześniejszej części odpowiedź nasuwa się już sama.
Gryzie, bo rosną ząbki. Ząbkujący szczeniak bardziej niż zwykle potrzebuje gryzaka – uspokajacza żeby się na min „wyżyć” przez silne naciskanie na niego dziąsłami. W tym okresie nie sposób przekonać psiaka, żeby nie brał wszystkiego do pyszczka. Niektórzy zalecają stosowanie żeli dla ząbkujących niemowląt, choć moim zdaniem wystarczy uzbroić się w cierpliwość i dużą ilość gryzaków mimo, że z doświadczenia jednak wiemy, że dla szczeniąt najbardziej interesujące zdają się być palce właścicieli.
Niestety czasami zmiana uzębienia nie przebiega zbyt przyjemnie. 
Zdarza się że nasz pupil jest osowiały, mało i wolno je. 
Warto wtedy sprawdzić czy stałe zęby rosną prosto, dziąsła nie są zbyt zaczerwienione a z pyszczka nie wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jeśli tak, warto udać się do lekarza w celu zasięgnięcia porady.
Podczas wymiany zębów ważna jest kontrola stanu uzębienia. Można ją wykonać samodzielnie lub poprosić o radę lekarza weterynarii. Lekarz sprawdzi czy nie występują wady zgryzu takie jak przodozgryz – gdy żuchwa jest zbyt długa w stosunku do szczęki (cecha charakterystyczna dla ras brachycefalicznych )
Tyłozgryz – gdy żuchwa jest krótsza niż szczęka ( występuje u dolichocefalicznych o szpiczastym pysku np. jamnik, whippet)
Rzekoma nadliczbowość zębów – chodzi tu przede wszystkim o przetrwałe zęby mleczne. Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku, gdy ząb stały wyrzyna się obok mlecznego zamiast go wypchnąć. Najczęściej spotykane jest to u ras psów miniaturowych, takich jak Yorkshire terier czy maltańczyk.
Piękne, białe, zdrowe i lśniące zęby, to nasza wizytówka. Zadbaj o to, aby Twój zwierzak również mógł się takimi pochwalić.
                                                                          Lek.wet. Justyna Domagalska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz