środa, 5 lipca 2017

Podróże małe i duże

Z nadejściem lata coraz częściej nasze myśli krążą wokół podróżowania.
Coraz częściej w urlopowych wojażach towarzyszą nam nasi pupile.
Co zrobić, aby podróż i pobyt w nowym miejscu dla naszego pupila były komfortowe i bezpieczne...
Hotel a nasz pupil
Większość hoteli i pensjonatów przyjmuje już czworonogi.
Warto jednak przed podróżą uzgodnić, na jakich warunkach nasz przyjaciel może z nami zamieszkać. Pamiętajmy, by do obroży przyczepić identyfikator, mieć aktualne zaświadczenie o szczepieniach i zabezpieczyć naszego czworonoga przeciwko kleszczom i pchłom.
Dobrze zadbać również o komfort naszego czworonoga, zabierając z domu jego posłanie kilka ulubionych zabawek i na 100% nie zapomnieć o ukochanej misce do jedzenia i picia. Na wyjeździe karmimy naszego ukochanego zwierzaka tym, co jadł w domu.
Zwróćmy również uwagę, aby pod naszą nieobecność w hotelowym pokoju nikt nie do niego wchodził.
Zdezorientowany czworonóg może stać się agresywny bądź może uciec.
Zwierzak w samochodzie
Najpowszechniejszym środkiem transportu jest samochód.
Nie zapomnijmy, że czworonoga należy przypiąć pasami bezpieczeństwa lub umieszczamy w przestrzeni bagażowej, oddzielonej od kabiny pasażerskiej specjalną kratką. Małe psy i koty przewozimy w transporterkach.
Nigdy nie przewozimy czworonoga w bagażniku.
Przed wyjazdem warto odwiedzić lekarza weterynarii, aby pomógł nam skomponować podręczną apteczkę, by w razie nagłych i trudnych do przewidzenia sytuacji (problemów trawiennych, świądu, ukąszenia przez owady, skaleczeń) mieć możliwość szybkiej reakcji.
Nieodzownym pomocnikiem we wszelkich eskapadach są smakołyki.
Niedopuszczalne jest pozostawienie psa czy kota samego zamkniętego w samochodzie.
Dobrze byłoby, aby nasz przyjaciel wcześniej zdołał oswoić się z samochodem i miejscem podróżowania - pozwoli nam to również na poczynienie obserwacji, czy nie cierpi on na chorobę lokomocyjną; nadmierne ślinienie się, niepokój, drżenie, nudności i ostatecznie wymioty. Przyczyną tej przypadłości są zaburzenia zmysłu równowagi, a jej symptomy może pogłębiać nadmierny lęk przed podróżą. Nie należy karmić zwierzęcia bezpośrednio przed podróżą (ok. 3 godzin), a posiłek podać już w miejscu docelowym.
Ważna jest także temperatura w aucie.
Nie możemy pozwolić na wystawianie głowy zwierzaka przez okno, może to skończyć się chorobami uszu.
Nie zapomnij!
Twój przyjaciel potrzebuje postoju, zatrzymaj się co 2-3 godziny.
Daj mu pić, pozwól chwilkę pobiegać, ale pamiętaj - nie spuszczaj ze smyczy.
Do obroży powinien być zawsze przyczepiony identyfikator zwierzęcia z jego imieniem i telefonami kontaktowymi właściciela.W pociągu...
Dorosły może przewieźć jednego psa w wagonie klasy I. lub II. we wszystkich kategoriach pociągów, jeżeli posiada ważny bilet na przewóz psa oraz aktualne świadectwo szczepienia.
Pies musi być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec.
Trzeba także zapytać innych podróżnych w przedziale, czy nie mają nic przeciw, aby nasz czworonóg podróżował z nimi. W wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia psa można przewozić pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.
Za psy, umieszczone podczas całej podróży w odpowiednich transporterach przewożone w ramach bagażu podręcznego, nie pobiera się żadnych opłat.
Powyższe zasady obowiązujące w pociągach nie dotyczą psów przewodników osób niewidomych.


Bezpieczny zwierzak w samolocie
W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia, będzie ono mogło podróżować z nami na pokładzie lub w luku bagażowym samolotu.

Przed zakupem biletu na rejs konkretną linią lotniczą należy zapoznać się z przepisami danego kraju, dotyczącymi przewozu zwierząt.
Muszą być spełnione następujące warunki - przewożone zwierzęta powinny posiadać książeczki szczepień (przeciwko wściekliźnie lub nosówce) oraz aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia, uwzględniające przepisy kraju wylotu, kraju docelowego oraz portów tranzytowych.

Wybierając się w podróż po UE musimy zafundować naszemu pupilowi paszport. Ten dokument wystawia lekarz weterynarii i zawiera on wszystkie dane dotyczące właściciela i zwierzaka
Przewóz naszego pupila należy zgłosić z wyprzedzeniem, ze względu na to, że liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.


Szlak górski
Jeśli jesteśmy fanami wycieczek na górskich szlakach, musimy najpierw dokładnie zorientować się, czy na terenie, po którym zamierzamy chodzić, psy są mile widziane.

Psów nie wolno wprowadzać do Parków Narodowych: Tatrzańskiego, Pienińskiego, Babiogórskiego i Bieszczadzkiego. Można natomiast do Parków Narodowych: Świętokrzyskiego, Gorczańskiego, Magurskiego, Karkonoskiego i Gór Stołowych. Dokładne zasady, regulujące zakaz wprowadzania zwierząt do Parków Narodowych są zawarte z regulaminie każdego z nich.
Pamiętajmy, aby nasz pupil spacerował na smyczy i zawsze miał zapas wody.


Zwierzak na plaży
Musimy pamiętać, aby naszemu psu było w miarę chłodno.

Zbyt długie leżenie czy przebywanie psa na plaży, bez odpowiedniej ilości wody oraz kawałka cienia, może doprowadzić np. do udaru, zaburzeń układu ruchowego bądź oddechowego.
Nie pozwalajmy mu od razu wskakiwać do zimnej wody.
Psa do morza powinno się wprowadzać stopniowo, aby nie doznał szoku termicznego.
Niestety i tu nasz czworonóg musi być na smyczy, a jeśli należy do rasy dużej lub olbrzymiej to – niestety – również kaganiec.
Właściciel ma obowiązek sprzątania po swoim pupilu, ponieważ psie odchody mogą być groźne dla człowieka, zwłaszcza dzieci, które bawiąc się w piasku, mogą na nie natrafić.
Reasumując :)
Najpóźniej na kilka dni przed planowaną podróżą sprawdźmy, czy posiadasz wszystkie niezbędne rzeczy dla psa.
W ekwipunku pupila powinny się znaleźć:
 • adresówka (adres i numer telefonu właściciela najlepiej wygrawerować na klamrze przy obroży – w przypadku zaginięcia zwierzęcia, możliwe będzie odnalezienie jego opiekuna)
 • książeczka zdrowia (może się przydać w razie konieczności wizyty u lekarza weterynarii; warto upewnić się wcześniej, czy wszystkie szczepienia są aktualne)
 • apteczka (najlepiej wyposażyć się w jałowe gaziki, wodę utlenioną, bandaż, środek antyseptyczny, węgiel leczniczy i ewentualnie inne środki polecone przez lekarza)
 • kontakt do lecznicy znajdującej się najbliżej miejsca, w którym będziemy przebywać z psem
 • dwie miski (jedna na wodę i druga na jedzenie)
 • karma, którą pies spożywa w domu (na wypadek trudności z kupieniem jej na miejscu)
 • kilka litrów wody butelkowanej (ilość uzależniona jest oczywiście od wielkości naszego zwierzęcia i długości trasy, którą musimy pokonać)
 • posłanie, kocyk lub klatka dla psów do samochodu (jeśli zwierzę jest przyzwyczajone do przebywania w niej)
 • obroża, kaganiec i smycz (najlepiej wyposażyć się w kilkumetrową smycz, która pozwoli psu na swobodne odkrywanie nowych miejsc – plaż czy górskich ścieżek)
 • ulubiona zabawka psa;
 • preparat przeciwko komarom i kleszczom, szczególnie jeśli planujemy dłuższy pobyt z psem nad morzem lub nad jeziorem (należy upewnić się z jakim wyprzedzeniem go stosować i jak długo trwa jego działanie);
 • jednorazowe torebki na odchody i chusteczki (przydadzą się do sprzątania po naszym pupilu).
                                                                                                              Katarzyna Suska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz