poniedziałek, 26 czerwca 2017

Czy każdy guz to wyrok dla naszego pupila?

Coraz częściej gabinety i przychodnie weterynaryjne odwiedzają pacjenci nowotworowi. Dlaczego? Powodów jest wiele: nowotwory pojawiają się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt coraz częściej, ale także mamy większą możliwość ich wykrywania. Pojawiają się nowe metody, a starsze są też coraz bardziej dostępne. Większa jest również świadomość właścicieli. Zwierzęta domowe są poddawane szczepieniom profilaktycznym przez całe życie, coraz częściej są żywione zbilansowanym pokarmem oraz są pod kontrolą i obserwacją lekarzy weterynarii, co znacznie wydłuża ich życie, a jak wiadomo, nowotwory są najczęściej (chociaż nie zawsze) diagnozowane u starszych zwierząt.

Według najnowszych danych, choroba nowotworowa to przyczyna śmierci około 40-50% psów i kotów, a biorąc pod uwagę fakt, że część guzów da się całkowicie usunąć i tym samym pacjenta wyleczyć, ponad połowa wszystkich pacjentów gabinetów i przychodni weterynaryjnych ma lub może mieć nowotwór!

Nie każda zmiana rozrostowa jest nowotworem, jak również nie każdy nowotwór musi być guzem złośliwym i nie każdy musi wymagać natychmiastowej interwencji. Lekarz weterynarii, korzystając z uzyskanych informacji od właściciela (historia leczenia pacjenta, obserwowane objawy, badanie kliniczne pacjenta w gabinecie), powinien rozpoznać i/lub wykluczyć chorobę nowotworową. W przypadkach wątpliwych, powinien przekonać właściciela do okresowych badań profilaktycznych.

Właściciel spędza ze swoim pupilem najwięcej czasu. Zwierzę w domowym otoczeniu zachowuje się pewnie i czuje bezpiecznie, przez co może okazywać więcej objawów chorobowych niż podczas wizyty w przechodni weterynaryjnej. Im więcej szczegółów i informacji właściciel jest w stanie przekazać lekarzowi, tym łatwiej i szybciej można ustalić prawidłową diagnozę oraz przygotować skuteczny schemat leczenia.

Cechy guza, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej:

  1. szybki wzrost - najczęściej obserwowany przez właścicieli w przypadku guzów skóry i tkanki podskórnej, ewentualnie ucha, oka lub kości. Każdy guz, który powiększa się od momentu zauważenia, wymaga wizyty w gabinecie!

  1. owrzodzenie - gdy powierzchnia guza ulega owrzodzeniu, krwawi, robią się na niej strupki, to konieczna jest interwencja.


  1. swędzenie (świąd) zmiany - każdy zaczerwieniony guzek, który swędzi, może być nowotworem z komórek tucznych.

  1. powiększenie węzłów chłonnych w okolicy zmiany - gdy w najbliższej okolicy guza stają się wyczuwalne dla właściciela owalne węzły chłonne, rokowanie jest gorsze.


  1. guz okolicy gruczołu mlekowego - każda zmiana okolicy sutka u suki i kotki wymaga obserwacji, nawet u suk i kotek wysterylizowanych, ponieważ nowotwory gruczołu mlekowego są jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów psów i kotów!
  2. objawy ogólne u zwierzęcia – apatia, chudnięcie, duże pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, niechęć do ruchu, gorączka, wymioty – to objawy, które wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii. Nawet jeśli są one przejściowe to może to być początek poważnej choroby, dlatego nie warto zwlekać.

Obserwujmy swoich czteronogich przyjaciół, dbajmy o ich zdrowie i samopoczucie tak, jak one dbają o nasze!
                                                             
                                                                                                              Aleksandra Raźniewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz